Kdo prosazuje teritorialitu 

a proč?

Snahou malých exekutorských úřadů, které teritorialitu soudních exekutorů prosazují, je zrušení konkurenčního prostředí a tím pro sebe zavést možnost jistého nápadu exekučních případů, které bez ohledu na kvalitu jejich práce každým rokem bude soudnímu exekutorovi přidělena. Nejedná se tak o nic jiného, než o zajištění si pro sebe stálého příjmu, který nebude nijak ovlivněn.

Konkurence mezi exekutory funguje od zavedení institutu soudního exekutora v roce 2001. A ať chceme nebo ne, díky konkurenci se mohl systém soudních exekutorů rozvinout tak, aby byl schopen zajistit státu a jeho občanům lepší vymahatelnost práva. Exekutoři jsou odkázáni, co se odměny týká, na vlastní schopnost vymáhat efektivně a v rámci legislativních norem tak, aby se k nim jejich klienti vraceli, aby si vybudovali jméno a byli úspěšní. A jak tomu v podnikání vždy je, i zde jsou někteří exekutoři lepší (efektivnější) než ostatní.

Celý tento systém by teritorialita zrušila. A všem by se přidělilo "tak nějak stejně". Velké úřady by musely propouštět, jiné, ty malé, které ani nikdy neměly ambici vyřizovat více případů, by nestíhaly. Řada případů proto nebude nikdy vyřízena, vymahatelnost poklesne. Zato každý soudní exekutor bude mít zaručenou jistou formu svého zisku.